Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mniej węglowa strategia przejdzie test na Śląsku

09 września 2020 | Ekonomia i rynek | Barbara Oksińska
Energetyka oparta na węglu będzie prawdopodobnie szybciej wygaszona niż wcześniej zakładał rząd
źródło: Shutterstock
Energetyka oparta na węglu będzie prawdopodobnie szybciej wygaszona niż wcześniej zakładał rząd

Zmieniony plan dla polskiej energetyki został pozytywnie przyjęty przez analityków rynku, a skrytykowany przez ekologów. W czwartek do głosu dojdą górniczy związkowcy.

 

Inwestorzy z optymizmem przyjęli nową wersję polityki energetycznej państwa do 2040 r. (PEP 2040), zakładającą szybsze odejście od spalania węgla. Notowania koncernów energetycznych na warszawskiej giełdzie we wtorek przed południem rosły. Najmocniej zyskiwał kurs Polskiej Grupy Energetycznej (nawet o 9 proc.) i Enei (o 7 proc.). Eksperci podkreślają, że nowy plan wytycza dla krajowej energetyki lepszą ścieżkę, zgodną z unijnymi trendami. Na drugim biegunie znajdują się ekolodzy, którzy oceniają projekt jako mało ambitny i oderwany od realiów gospodarczych.

Zielony zwrot

We wtorek Ministerstwo Klimatu przekazało nową wersję PEP 2040 do dalszych prac rządowych. Jeśli – zgodnie z zapowiedzią ministra klimatu Michała Kurtyki – podążymy ścieżką szybko drożejących uprawnień do emisji CO2, to w 2040 r. z węgla produkować będziemy już tylko 11 proc. energii elektrycznej (obecnie udział ten sięga 70 proc.), a ze spalania w domowych piecach surowiec ten zostanie całkowicie wycofany. Dla porównania, według projektu z 2019 r. w 2040 r. spalalibyśmy w krajowych elektrowniach jeszcze 28 proc. czarnego paliwa. W dokumencie nie uwzględniono budowy kopalni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11757

Wydanie: 11757

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament