Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne – krok po kroku
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne korzysta z możliwości postępowania restrukturyzacji z ograniczonym udziałem sądu, zapewnia ochronę dłużnika przed egzekucją czy rozwiązaniem ważnych umów.
Uproszczone postępowanie o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem
Covid-19 inaczej nazywane uproszczonym postępowaniem restrukturyzacyjnym zostało wprowadzone przez przepisy tzw. tarczy antykryzysowej 4.0 (ustawa z 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami Covid-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem Covid-19, Dz. U. z 2020 r., poz. 1086).
Cechą szczególną nowej regulacji jest jej tymczasowy charakter związany z szacowanym przez ustawodawcę czasem oddziaływania negatywnych skutków ekonomicznych, których przyczyną jest rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2. Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne może być stosowane począwszy od 24 czerwca 2020 r. (data wejścia w życie ustawy) do dnia 30 czerwca 2021 r.
Nowa procedura modyfikuje w istocie postępowanie o zatwierdzeniu układu, które reguluje ustawa z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r., poz. 814 ze zm.). Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne korzysta z możliwości przeprowadzenia restrukturyzacji z ograniczonym udziałem sądu, jednak dodatkowo zapewnia ochronę dłużnika przed egzekucją czy rozwiązaniem ważnych umów.
Umowa z doradcą
Podstawowym warunkiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta