Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z kryzysu możemy wyjść silniejsi, ale to wymaga nowego podejścia

09 września 2020 | Ekonomia i rynek | Anna Cieślak-Wróblewska
Jak podkreślali eksperci, w odpowiedzi na bezprecedensową sytuację spowodowaną przez pandemię, państwo musiało także podjąć bezprecedensowe działania dla ratowania gospodarki i przedsiębiorców
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Rzeczpospolita
Jak podkreślali eksperci, w odpowiedzi na bezprecedensową sytuację spowodowaną przez pandemię, państwo musiało także podjąć bezprecedensowe działania dla ratowania gospodarki i przedsiębiorców

Przewodnie hasło tegorocznego Forum Ekonomicznego to „Solidarność, wolność, wspólnota". Te wartości mogą pomóc w odbudowie po pandemii.

 

– To była bezprecedensowa sytuacja, byliśmy świadkami największej recesji, gdy uderzenie przyszło ze wszystkich stron jednocześnie – mówił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który moderował debatę podczas sesji otwierającej Forum Ekonomiczne 2020 w Karpaczu.

Bez precedensu była także reakcja państwa, skierowana na utrzymanie miejsc pracy i przedsiębiorstwa, co wiązało się z ogromnym wzrostem zadłużania i nowymi wyzwaniami w polityce pieniężnej i fiskalnej.

Wspólne wartości

To, jak może wyglądać Europa, i po pandemii, w jakim kierunku może się odbudować, co może stać się motorem napędowym europejskiej gospodarki, jest punktem przewodnim tegorocznych spotkań podczas Forum w Karpaczu.

– Żadna wspólnota nie jest w stanie przetrwać długo, jeśli nie jest oparta na wspólnych wartościach – zaznaczyła Jadwiga Emilewicz, wicepremier, minister rozwoju. I jej zdaniem, właśnie teraz Europa powinna wrócić do swoich korzeni i takich wartości jak „solidarność, wspólnota, wolność", bo tylko dzięki temu będziemy w stanie przekraczać egoizmy narodowe i wspólnie znaleźć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11757

Wydanie: 11757

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament