Z kryzysu możemy wyjść silniejsi, ale to wymaga nowego podejścia
Przewodnie hasło tegorocznego Forum Ekonomicznego to „Solidarność, wolność, wspólnota". Te wartości mogą pomóc w odbudowie po pandemii.
– To była bezprecedensowa sytuacja, byliśmy świadkami największej recesji, gdy uderzenie przyszło ze wszystkich stron jednocześnie – mówił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który moderował debatę podczas sesji otwierającej Forum Ekonomiczne 2020 w Karpaczu.
Bez precedensu była także reakcja państwa, skierowana na utrzymanie miejsc pracy i przedsiębiorstwa, co wiązało się z ogromnym wzrostem zadłużania i nowymi wyzwaniami w polityce pieniężnej i fiskalnej.
Wspólne wartości
To, jak może wyglądać Europa, i po pandemii, w jakim kierunku może się odbudować, co może stać się motorem napędowym europejskiej gospodarki, jest punktem przewodnim tegorocznych spotkań podczas Forum w Karpaczu.
– Żadna wspólnota nie jest w stanie przetrwać długo, jeśli nie jest oparta na wspólnych wartościach – zaznaczyła Jadwiga Emilewicz, wicepremier, minister rozwoju. I jej zdaniem, właśnie teraz Europa powinna wrócić do swoich korzeni i takich wartości jak „solidarność, wspólnota, wolność", bo tylko dzięki temu będziemy w stanie przekraczać egoizmy narodowe i wspólnie znaleźć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta