Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe obowiązki sprawozdawcze

09 września 2020 | Rachunkowość | Marcin Jeliński

Jeszcze kilka lat temu obowiązki z zakresu cen transferowych ograniczały się do sporządzenia dokumentacji podatkowej na wezwanie organu przeprowadzającego kontrolę. Od 2017 r. ilość obowiązków polegających na złożeniu odpowiednich informacji i oświadczeń stale rośnie. Z niektórych z nich podatnicy będą musieli wywiązać się po raz pierwszy w 2020 r.

Raportowanie TPR to nowy obowiązek w zakresie cen transferowych, który dotyczy transakcji realizowanych od 2019 r. Deklaracje TPR-C i TPR-P są następcami dotychczasowych, bardziej ogólnych formularzy CIT-TP i PIT-TP. Informacja o cenach transferowych (TPR) stanowi zbiór informacji o transakcjach zawieranych między podmiotami powiązanymi oraz przez podatników z podmiotami z tzw. „rajów podatkowych". Głównym celem sprawozdawczości TPR jest pozyskanie przez administrację podatkową informacji dla potrzeb analizy ryzyka zaniżenia dochodu do opodatkowania w zakresie cen transferowych. W praktyce sprawozdawczość TPR będzie bardzo istotnym narzędziem przy typowaniu podatników do kontroli z zakresu cen transferowych.

Podmiot zobowiązany do sporządzenia dokumentacji cen transferowych za 2019 r. ma obowiązek złożenia informacji TPR w zakresie dokumentowanych transakcji. TPR ma zawierać informacje o każdej udokumentowanej transakcji, w szczególności:

- rodzaj i wartość transakcji,

- kraj siedziby kontrahenta,

- metodę weryfikacji ceny,

- wynik na transakcji kalkulowany w oparciu o wybrany wskaźnik finansowy,

- wynik analizy cen transferowych (analiza porównawcza lub analiza zgodności).

UWAGA!

W TPR wykazywane są również transakcje nieobjęte obowiązkiem dokumentacyjnym, tj....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11757

Wydanie: 11757

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament