Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zagraniczny fundusz bez zwolnienia

09 września 2020 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

W pojęciu „lokowanie środków finansowych" nie mieściło się prowadzenie działalności gospodarczej jako przedmiot działalności instytucji wspólnego inwestowania.

W 2016 r. z wnioskiem o interpretację wystąpił fundusz inwestujący w nieruchomości komercyjne. Został utworzony na podstawie niemieckiego prawa inwestycyjnego. Jest też alternatywnym funduszem inwestycyjnym (AIF) w rozumieniu dyrektywy tzw. ZAFI.

Fundusz podkreślił, że na podstawie niemieckich przepisów inwestycyjnych jest reprezentowany i zarządzany przez spółkę zarządzającą z siedzibą w Niemczech.

Dalej wskazano, że fundusz lokuje kapitał głównie na rynku nieruchomości komercyjnych. Obecnie jego działalność w Polsce realizowana jest przez spółkę zarządzającą działającą za pośrednictwem zarejestrowanego oddziału, która dokonuje bezpośrednich inwestycji w nieruchomości (inwestycje bezpośrednie). Fundusz posiada także udziały w polskich spółkach inwestujących w nieruchomości (tzw. inwestycje pośrednie) i prowadzi w Polsce działalność gospodarczą polegającą na wynajmie powierzchni komercyjnych.

Fundusz zapytał m.in. czy działając przez spółkę, w zakresie dochodów uzyskiwanych na terytorium Polski, przysługuje mu zwolnienie podmiotowe z CIT. Chodziło zarówno o dochody pochodzące z inwestycji bezpośrednich w nieruchomości położone w Polsce, jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11757

Wydanie: 11757

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament