Nowa pomoc dla turystyki to ewenement na skalę Unii Europejskiej
Już niedługo w relacjach biur podróży i ich klientów wróci normalność i zaufanie. Ma to zapewnić mikrotarcza dla turystyki, która zakłada nie tylko doraźne wsparcie w czasie pandemii koronawirusa, ale też długofalowe zabezpieczenie jej na przyszłe, ewentualne szoki. Materiał powstał przy współpracy z ministerstwem rozwoju
Parlament zakończy w przyszłym tygodniu prace nad ustawą zwaną mikrotarczą dla turystyki. Przewiduje ona między innymi powołanie dwóch funduszy – Turystycznego Funduszu Zwrotów i Turystycznego Funduszu Pomocowego. Z pierwszego biura podróży będą mogły pożyczyć pieniądze, żeby zwrócić zaliczki klientom, którym musiały, z powodu koronawirusa, odwołać wyjazdy. Drugi ma zabezpieczyć branżę na wypadek kolejnego podobnego wstrząsu.
Jak będzie działać ten mechanizm i czy rozwiązuje on problemy sektora branży odpowiedzialnej za turystykę wyjazdową? Nad tym zastanawiali się uczestnicy konferencji zorganizowanej wspólnie przez „Rzeczpospolitą" i Ministerstwo Rozwoju.
Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zaznaczyła, że rząd wcześniej przygotował rozwiązania, które pozwoliły przetrwać wielu firmom.
Podkreśliła, że strategia polskiego rządu nie jest bardzo odmienna od tych, jakie stosują inne państwa Unii Europejskiej.
Natomiast o jej skuteczności świadczą wyniki naszej gospodarki, które plasują ją w unijnej czołówce.
– Gdybyśmy wiedzieli na 100 procent, że 30 grudnia będziemy mieli skuteczną szczepionkę na Covid-19, to moglibyśmy podejmować inne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta