Jakie wydatki na firmowe auto można zaliczyć do kosztów
Wydatki związane z używaniem samochodów osobowych w firmie nie zawsze mogą być uznane za KUP w pełnej wysokości. W zależności od wielu czynników, takich jak m.in. rodzaj wydatku lub wartość samochodu, podatnik odlicza VAT oraz ujmuje koszty podatkowe według różnych limitów.
Niezależnie od tego, czy podatnik jest osobą fizyczną, czy prawną, wykorzystując samochód osobowy na potrzeby firmy powinien znać zasady rozliczania podatku VAT oraz kosztów eksploatacji, ubezpieczenia, leasingu czy amortyzacji.
VAT
Możliwość odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z samochodem zależy od tego, czy jest on wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej, czy do celów mieszanych.
Od wydatków związanych z samochodem wykorzystywanym do celów mieszanych, czyli zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych, zgodnie z art. 86a ustawy o podatku od towarów i usług, odliczyć można 50 proc. VAT.
Od wydatków związanych z samochodem wykorzystywanym wyłącznie do celów działalności gospodarczej odliczyć można 100 proc. VAT, pod warunkiem że:
- złożono informację VAT-26 w urzędzie skarbowym,
- prowadzona jest ewidencja przebiegu pojazdu,
- wykluczono w regulaminie firmy korzystanie z samochodu w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
Warunki te nie muszą być spełnione jeśli samochód przeznaczony jest do sprzedaży, odsprzedaży lub oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, a przedmiotem działalności podatnika jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta