Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niedyskryminacja to nie to samo co równe prawa

07 października 2020 | Orzecznictwo | Magdalena Kuchnio

Nie każde nierówne traktowanie pracowników przez pracodawcę oznacza dyskryminację, kwalifikację taką można przypisać tylko nierównemu traktowaniu, które wynika z zastosowania przez pracodawcę niedozwolonych kryteriów różnicujących. Zwarta w art. 113 k.p. i rozwinięta w art. 183a – 183d k.p. zasada nie jest tożsama z określoną w art. 112 k.p. zasadą równych praw

Zasada równości znajduje swój wyraz w art. 32 Konstytucji RP, zgodnie z którym wszyscy są wobec prawa równi i mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne; nikt zaś nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

Trybunał Konstytucyjny, dokonując wykładni powyższej zasady, wyjaśnił, że wszystkie podmioty prawne, charakteryzujące się daną cechą istotną w równym stopniu, mają być traktowane równo, czyli według jednakowej miary, bez zróżnicowań zarówno dyskryminujących, jak i faworyzujących.

Podmioty podobne

Zatem dopuszczalne jest odmienne traktowanie przez prawo różnych podmiotów. Natomiast jakiekolwiek odstępstwa od nakazu równego traktowania podmiotów podobnych muszą znaleźć podstawę w odpowiednio przekonywujących argumentach, które muszą mieć charakter relewantny (czyli pozostawać w bezpośrednim związku z celem i zasadniczą treścią przepisów, w których zawarta jest kontrolowana norma, i służyć realizacji tego celu i treści) i proporcjonalny (tzn. waga interesu, któremu ma służyć różnicowanie sytuacji adresatów normy, musi pozostawać w odpowiedniej proporcji do wagi interesów, które zostaną naruszone w wyniku nierównego traktowania podmiotów podobnych), jak też muszą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11781

Wydanie: 11781

Spis treści

11 Festiwal Biegowy

Nieprzypisane

Zamów abonament