Przemieszczanie towarów w ramach mechanizmu call-off stock
Od 1 lipca zaczęły obowiązywać przepisy ustawy o VAT wprowadzające zasady rozliczeń związanych z przemieszczeniem towarów w ramach mechanizmu call-off stock, które stanowią implementację dyrektywy 2018/1910 Rady (UE) 2018/1910 z 4 grudnia 2018 r.
Dotychczas w zakresie uproszczenia rozliczeń VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT), funkcjonowała procedura magazynu konsygnacyjnego.
Magazyn konsygnacyjny
Przed implementacją dyrektywy, zastosowanie tego mechanizmu magazynu konsygnacyjnego pozwalało uniknąć przedsiębiorcy dokonującemu przemieszczenia towarów z UE na terytorium Polski, obowiązku wykazania WNT w kraju przeznaczenia towarów, a następnie uniknąć potraktowania tej dostawy jako dostawy krajowej na rzecz innego podmiotu.
W konsekwencji stosowanie przedmiotowej procedury zwalniało przedsiębiorcę dokonującego przemieszczenia towarów z obowiązku rejestracji dla celów VAT w kraju, w którym znajdował się magazyn konsygnacyjny.
Dodatkową korzyścią było odsunięcie w czasie terminu powstania obowiązku wykazania WDT i WNT do czasu pobrania towaru z tego magazynu.
Zastosowanie procedury magazynu konsygnacyjnego możliwe było wyłącznie po spełnieniu określonych warunków tj. m.in:
- podmiot dokonujący przemieszczenia towarów z terytorium UE nie był zarejestrowany jako podatnik VAT na terytorium kraju, w którym prowadzony był magazyn...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta