Nowe życie utworu, czyli o współczesnym piractwie mało kreatywnym
Praktyka zmierzająca do nieetycznego wykorzystania cudzej twórczości nie jest obca na rynku kreatywnym. Bywa, że uczestnicy konkursów odsyłani są z kwitkiem, ale ich dzieła otrzymują nowe życie.
Zwykle towarzyszą temu modyfikacje, które mają stwarzać pozory, że ostatecznie wykorzystany utwór jest zupełnie inny od przekazanego przez autora.
Jak to jest z opracowaniem
Faktycznie jednak, dochodzi do opracowania, które o ile może stanowić odrębny utwór, to jednak korzystanie lub rozpowszechnianie go bez zgody twórcy utworu pierwotnego jest naruszeniem prawa.
Przykład
Olaf jest niezwykle kreatywnym i pełnym pozytywnej energii człowiekiem reklamy. Jego agencja odpowiada za stworzenie i sukces wielu popularnych kreacji marketingowych. Nic więc dziwnego, że zostaje zaproszony do udziału w konkursie na zaprojektowanie hasła promującego jedno z dużych polskich miast na Pomorzu.
Jego zespół przygotowuje analizę i w wyniku wielu starań rodzi się anglojęzyczny claim mający nadać charakteru miejscowości, zachęcić inwestorów i wprowadzić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta