Ile odpowiedzialności zarządu za przeprowadzenie pełnej dematerializacji akcji (1)
Spółki już teraz podejmują działania związane z przeprowadzeniem dematerializacji. I tak do 30 września powinno było nastąpić pierwsze wezwanie akcjonariuszy do złożenia dokumentów akcji w spółce.
1 marca 2021 r. wejdą w życie przepisy zmieniające Kodeks spółek handlowych, zgodnie z którymi dokumenty akcji zostaną zastąpione wpisami w elektronicznym rejestrze akcjonariuszy. Do tego czasu spółki akcyjne (oraz komandytowo-akcyjne) mają obowiązek przeprowadzić procedurę dematerializacji akcji, zmierzającą do odzwierciedlenia stanu akcjonariatu w rejestrze akcjonariuszy.
Już teraz spółki podejmują działania związane z przeprowadzeniem dematerializacji. I tak do 30 września powinno było nastąpić pierwsze wezwanie akcjonariuszy do złożenia dokumentów akcji w spółce.
Otwarte pozostaje pytanie o zakres, w jakim spółki powinny dematerializację przeprowadzić, tj. czy musi ona dotyczyć wszystkich akcji wyemitowanych przez spółkę, czy też może objąć tylko ich część. Odpowiedź na tak postawione pytanie jest istotna w szczególności dla spółek, które spodziewają się, że część akcjonariuszy nie odpowie na wezwanie, o którym mowa powyżej (jak również na kolejne).
Jaki zakres
Przepisy nakładające obowiązek przeprowadzenia dematerializacji przewidują, że z dniem 1 marca 2021 r.:
- wygaśnie z mocy prawa „moc obowiązująca" dokumentów akcji wydanych przez spółkę;
- uzyskają moc prawną wpisy w rejestrze akcjonariuszy.
Co ważne, owa moc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta