Firma nie może zmieniać pierwotnych wartości
To, że podatnik może dokonać korekty przychodu na bieżąco nie oznacza, że powinien przyjąć do jego przeliczenia kurs bieżący.
Spór w sprawie dotyczył wątpliwości co do wykładni przepisów o CIT. Konkretnie chodziło o moment przyjęcia kursu waluty przy korekcie przychodów uzyskiwanych przez spółkę w walucie obcej.
We wniosku o interpretację podatniczka wskazała, że w ramach działalności zamierza udzielać kontrahentom rabatów w postaci skont. Po spełnieniu warunku skonto będzie dokumentowane w fakturze korygującej. Przy czym może ona odnosić się bądź do jednej faktury bądź do większej ilości, tj. zbiorcza faktura korygująca. Spółka podkreśliła, że zamierza też przyznawać kontrahentom rabaty w postaci bonusów posprzedażnych, gdy zrealizują określony obrót z tytułu zakupu opon w określonym czasie. Rabat ten dokumentowany będzie zbiorczą fakturą korygującą.
Spółka uważała, że od 1 stycznia 2016 r. korektę przychodów powstałą na skutek skont oraz bonusów posprzedażowych należy ujmować „na bieżąco" tj. w dacie wystawienia faktury korygującej lub zbiorczej. W jej ocenie bowiem przyczyną nie jest błąd rachunkowy lub inna oczywista omyłka pisarska. Wtedy kwoty wyrażone na fakturach w walucie obcej należy przeliczyć na potrzeby korekty po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury korygującej lub zbiorczej.
Fiskus nie potwierdził...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta