Limit kosztów usług nabytych od podmiotów powiązanych
Przepisy dotyczące konieczności limitowania kosztów uzyskania przychodów związanych z wydatkami na określone usługi świadczone przez podmioty powiązane w dalszym ciągu mogą sprawiać trudności interpretacyjne.
Podatnicy wciąż mają wątpliwości w określeniu, które usługi są objęte wprowadzonymi limitami, a które z nich są rozliczane na zasadach ogólnych. Przepis artykułu 15e ustawy o CIT zobowiązuje podatników do wyłączania z KUP kosztów usług ponoszonych w sposób bezpośredni lub pośredni na rzecz podmiotów powiązanych. Katalog usług objętych limitem obejmuje usługi doradcze, badania rynku, usługi reklamowe, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze. Oceniając natomiast, czy dane podmioty należy uznać za powiązane lub nie, należy odwołać się do przepisów dotyczących cen transferowych. Nie można zapominać, że obowiązek wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów odnosi się również do usług świadczonych przez podmioty, które mają miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, czyli w tzw. raju podatkowym. W tym wypadku nie jest już istotne czy taki podmiot jest powiązany z polskim podatnikiem, czy też nie.
Ważne wyjątki
Należy pamętać, że przepisy dotyczące limitowania kosztów uzyskania przychodów nie obejmują kosztów usług i praw bezpośrednio związanych z wytworzeniem lub nabyciem przez podatnika towaru lub świadczenia usługi. Istotne jest zatem dla przedmiotowego wyłączenia dokładne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta