Władza zza tronu
Podręczniki uczą nas o wielkich przemianach dziejowych kształtowanych przez wodzów, królów i dyktatorów. W rzeczywistości jednak za te procesy odpowiadają ludzie, którzy byli ich doradcami i zausznikami. Prawdziwa historia zawsze była kształtowana za tronem.
Skąd się wzięło określenie „szara eminencja"? Otóż powstało w XVII wieku podczas panowania Ludwika XIII. Ale wcale nie chodziło o jego wszechpotężnego pierwszego ministra kardynała Armanda-Jeana du Plessis, księcia de Richelieu i Fronsac, tylko o najbardziej wpływowego i zaufanego doradcę kardynała – francuskiego zakonnika François Josepha Le Clerc du Tremblaya. I to szary kapucyński kolor habitu ojca Józefa sprawił, że nazwano go szarą eminencją.
Każde państwo, każdy ustrój i każda epoka miały w swojej historii mnóstwo takich wpływowych doradców, którzy kształtowali otaczający ich świat, doradzając swemu władcy. Przykładem na wpół legendarnym może być przedstawiony w „Iliadzie" i „Odysei" Homera Nestor – najstarszy uczestnik helleńskiej wyprawy przeciw Troi, który wsławił się jako mądry i doświadczony doradca dowódców greckich. To on nieustannie wpływał na decyzje Agamemnona i można go nazwać głównym architektem wojny trojańskiej.
W prawdziwym świecie starożytnym istnieli także doradcy królewscy, którzy swój talent i inteligencję poświęcili nie tylko dla polityki, ale także dla nauki i postępu. Do nich należy jedna z najbardziej tajemniczych postaci starożytnego Egiptu – Imhotep.
Starożytny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta