Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ludzkość potrzebuje pszczół. Ale pasieki nie ocalą świata

16 lipca 2021 | Ekonomia i rynek | Mariusz Janik
Pasieka na dachu Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
źródło: CCat82/shutterstock
Pasieka na dachu Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Spośród  470 gatunków pszczół żyjących w Polsce, na wsparcie ludzi może liczyć pszczoła miodna
autor zdjęcia: Iunzhakova Iuliia
źródło: Shutterstock
Spośród 470 gatunków pszczół żyjących w Polsce, na wsparcie ludzi może liczyć pszczoła miodna

Od lat eksperci i media alarmują, że pszczoły są w odwrocie: ich liczebność szybko się kurczy. W tym przypadku człowiek ruszył im szybko z odsieczą, a ule pojawiły się nawet w centrach miast. Eksperci jednak ostrzegają, że przedobrzyliśmy.

 

To nie był dobry rok dla pszczół. Ba, wręcz jeden z gorszych w ostatnich dekadach, czego dowodzą choćby dane ze Stanów Zjednoczonych. Ankiety przeprowadzone wśród 3347 tamtejszych pszczelarzy przez Bee Informed Partnership wskazują, że od kwietnia 2020 r. do kwietnia bieżącego roku straty w pasiekach mogą sięgać nawet ponad 45 proc. zamieszkujących je pszczelich rodzin. W ciągu ostatnich 15 lat, odkąd prowadzone są badania BIP, gorzej wypadło tylko jedno badanie.

– Przy wcześniejszych badaniach można było odnieść wrażenie, że hodowcy ponosili większość strat w zimie. Ale w tym i w minionym roku ta reguła nie ma zastosowania: pszczoły umierają bez względu na porę roku i warunki pogodowe – podsumowywała Mikayla Wilson, badaczka z University of Maryland. Jej zdaniem liczba uli w USA jest dosyć stabilna, ale pszczelarze muszą wkładać znacznie więcej pracy (i pieniędzy) w to, by dzielić hodowane rodziny, by móc wspierać te ule, w których panuje dramatyczna sytuacja.

– Co roku liczby mogą znacznie się różnić, ale martwi nas to, że nie widać żadnego trendu, który pozwalałby mieć nadzieję na odbudowanie strat – uzupełniała Nathalie Steinhauser z BIP. – Widzimy też, że pszczelarze stopniowo zmieniają swoją ocenę i percepcję ryzyk. Początkowo poziom akceptowalnych strat w ciągu roku oscylował dla nich na poziomie ok. 15 proc. W tym roku za normalne uważano już...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12014

Wydanie: 12014

Spis treści
Zamów abonament