Najem w centrach handlowych, czyli tor z przeszkodami
Istnieją obawy, że problemy, z którymi mierzą się najemcy i wynajmujący w związku z ogłaszanymi zakazami prowadzenia działalności handlowej w centrach handlowych, nie znikną po wejściu w życie nowych przepisów, 23 lipca br. Może nawet dojść do ich eskalacji.
Relacje pomiędzy wynajmującymi a najemcami w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m kw. („centra handlowe") poddane były w czasie pandemii licznym wyzwaniom. Jednym z nich była ingerencja ustawodawcy w umowy najmu, co niewątpliwie należy uznać za sytuację szczególną. W związku z opublikowaniem w dniu 1 lipca 2021 r. ustawy z 24 czerwca 2021 roku o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (dalej „nowelizacja specustawy koronawirusowej") – wejdzie w życie 23 lipca 2021 r. – pojawia się pytanie o wpływ nowych przepisów na te relacje.
Przypomnijmy historię sporu
W dniu 2 marca 2020 roku wchodzi w życie wyczekiwana ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych nazwana później specustawą koronawirusową. Ustawa ta w słynnym już artykule 15ze przewiduje, że najemcy zwolnieni są z obowiązku uiszczania czynszu i innych opłat należnych na podstawie umów najmu za okres obowiązywania zakazu prowadzenia działalności handlowej w centrach handlowych o ile w terminie 3 miesięcy od uchylenia zakazu złożą wynajmującym bezwarunkową ofertę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta