Elektronizacja postępowań cywilnych
Wnioski o wpis spółki z o.o. do Krajowego Rejestru Sądowego od 1 lipca br. składamy tylko w formie elektronicznej. Zmieniły się też zasady dotyczące jawności rozpraw i liczebności składu sędziowskiego. We wrześniu rozpoczną się licytacje komornicze online, które umożliwią sprzedaż nieruchomości.
Ustawa z 28 maja 2021 roku o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw wprowadza wiele zmian istotnych dla obrotu gospodarczego. Część z nich, np. dotyczących elektronizacji licytacji nieruchomości była od dłuższego czasu wyczekiwana. Inne, dotyczące: jawności rozpraw, liczebności składu orzekającego sądu czy doręczeń pism procesowych wywołują wiele kontrowersji.
1. Sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej
19 września 2021 roku wejdą w życie przepisy umożliwiające sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej. Dotychczas, elektroniczna licytacja była praktykowana wyłącznie w stosunku do ruchomości.
Przyspieszenie covidowe
Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, ustawodawca, który już wcześniej zauważał konieczność dalszej elektronizacji licytacji komorniczych, przyspieszył swoje działania w tym zakresie. Nowe rozwiązanie, prawdopodobnie także po zakończeniu pandemii COVID-19, pozytywnie wpłynie na zaspokojenie wierzycieli, interesy dłużników, skuteczność i czas trwania egzekucji z nieruchomości. Niewątpliwą jego zaletą będzie zwiększona dostępność elektronicznych licytacji nieruchomości, co pozwoli na ograniczenie lub wyeliminowanie problemu zmów cenowych zawartych pomiędzy licytantami. Przez lata zauważany był bowiem problem „ustawionych" działań licytantów, mających na celu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta