Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Droga cywilna w sprawach o zwrot środków unijnych

16 lipca 2021 | Biznes w czasie pandemii | Małgorzata Woźniak

Roszczenie o zwrot dofinansowania znajduje swoje umocowanie w umowie o charakterze cywilnoprawnym. Podstawą do przyznania dotacji jest bowiem cywilnoprawna umowa o dofinansowanie.

Kwestia dopuszczalności ścieżki cywilnej w sprawach związanych ze zwrotem środków unijnych, mimo trwającej od kilku lat dyskusji dotyczącej właściwej drogi sądowej dla roszczeń wynikających z umowy o dofinansowanie i szeregu rozstrzygnięć sądów w tym zakresie, wciąż wydaje się być doniosła. Echo braku wyraźnego przesądzenia przez ustawodawcę, który z trybów dochodzenia zwrotu środków jest wyraźnie właściwym, czy jest to tryb administracyjny czy cywilnoprawny, wciąż jest słyszalne zarówno po stronie organów, jak i beneficjentów dotacji. Ta sama sprawa może być często przedmiotem dwóch równoległych postępowań, gdyż decyzja o zwrocie dofinansowania ma charakter administracyjny, podczas gdy umowa o dofinansowanie jest umową cywilnoprawną. Takie przypadki mają najczęściej miejsce w sytuacji, gdy projekt nie został do końca rozliczony i z jednej strony, beneficjent, który twierdzi, że umowę realizuje prawidłowo, decyduje się dochodzić swojego roszczenia w trybie cywilnoprawnym, a z drugiej instytucja prowadzi postępowanie w sprawie zwrotu środków już wypłaconych i wszczyna postępowanie administracyjne.

Równoległe prowadzenie postępowań

Nie można również wykluczyć, że instytucja zdecyduje się na równoległe prowadzenie dwóch postępowań, wszczynając zarówno postępowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12014

Wydanie: 12014

Spis treści
Zamów abonament