Kłopoty z podażą hamulcem rekordów
Większość deweloperów z rynku kapitałowego w II kwartale zanotowała korektę sprzedaży po szczytach z początku roku. Nie jest to jednak zmierzch boomu.
W II kwartale br. 15 firm związanych z rynkiem kapitałowym sprzedało 7140 mieszkań, o 87 proc. więcej niż rok wcześniej, kiedy rynek był sparaliżowany lockdownem. To również o 5 proc. więcej niż w I kwartale br., rewelacyjnym dla szerokiego rynku, a i wiele spółek zanotowało w tym czasie szczyty – jeśli nie historyczne, to od początku pandemii.
W wynikach za II kwartał uwagę zwraca to, że wzrost całej grupy ciągną najwięksi gracze – Atal i Robyg. Praktycznie wszyscy pozostali gracze mieli sprzedaż mniejszą kwartał do kwartału.
Sterowanie ofertą
– Nie spodziewam się już znacznego wzrostu sprzedaży mieszkań, bo i coraz trudniej jest deweloperom rozpoczynać kolejne inwestycje – ocenia Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments. – Spółki muszą balansować między potrzebami popytu a wielkością oferty, którą są w stanie dostarczyć. Inaczej mówiąc, i trochę przerysowując, dewelperzy nie mogą od razu sprzedać wszystkiego, co mają, bo potem biura sprzedaży będą wyglądały jak mięsny za PRL. Firmy podnoszą więc z jednej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta