Polski Ład: małe i średnie firmy stracą na nowych rozwiązaniach
O ile zapowiedzi Polskiego Ładu przejdą w fazę realizacji, nadchodzące zmiany będą niekorzystne dla osób pozostających w pozapracowniczych stosunkach zatrudnienia i to one, głównie, będą finansować programy socjalne związane z nowym programem.
Od kilku lat odpowiedzią na tendencję wzrostu zatrudnienia pozapracowniczego jest argumentacja o konieczności uregulowania tej kwestii. W ostatnich latach mówiono o tzw. teście przedsiębiorcy, a w ramach kontroli ZUS wykazywano często pozorność zatrudnienia pozapracowniczego.
Samozatrudnieni pod lupą
Przy okazji Polskiego Ładu powrócił temat współpracy z osobami samozatrudnionymi. Obowiązujące przepisy nie normują definicji tzw. samozatrudnienia. Jest to, najprościej rzecz ujmując, osoba fizyczna, która podejmuje działalność gospodarczą na własny rachunek, własną odpowiedzialność i na własne ryzyko. Im większym powodzeniem cieszy się angażowanie osób prowadzących własną działalność gospodarczą, tym głośniejsze są postulaty w zakresie konieczności uregulowania tej kwestii. Wdrożenie dużych zmian systemowych w ramach Polskiego Ładu sprawi, że ziści się widmo ograniczenia możliwości korzystania z samozatrudnienia
Pozytywy tej formy współpracy spowodowały, iż w wielu wypadkach zastąpiła ona umowy o pracę. Oprócz korzyści w zakresie oskładkowania oraz opodatkowania wynagrodzenia, częstym argumentem jest również dużo większa swoboda działania oraz odpowiedzialność za wykonywane usługi. Niestety, w praktyce zdarza się, iż pracodawcy nadużywają opisanej możliwości i uzależniają dalszą współpracę z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta