Nowa forma dla większych przedsiębiorców rodzinnych
Fundacja rodzinna powinna być kształtowana, jeśli chodzi o ład korporacyjny, w oparciu o wolę fundatora, a ograniczenia co do składu organów fundacji – jeśli już występują – powinny być wyłącznie jego inicjatywą, a nie ustawodawcy – uważa autorka.
Prace na projektem ustawy o fundacji rodzinnej, przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przy współpracy z Ministerstwem Finansów, są obecnie na etapie opiniowania. Założenie, które przyświeca tym pracom jest takie, aby przepisy weszły w życie 1 stycznia 2022 r.
Czym będzie fundacja rodzinna...
Fundacja rodzinna będzie nową formą prawną (posiadającą osobowość prawną), jak dotąd nie znaną polskiemu porządkowi prawnemu. Firmy rodzinne dotychczas poszukujące rozwiązania podatkowo-prawnego zbliżonego do tego, które oferują projektowane przepisy nierzadko korzystały z rozwiązań zagranicznych ustawodawstw taki jak chociażby austriackie czy holenderskie. Prowadziło to, co oczywiste do „wyprowadzania" polskiego majątku rodzinnego za granicę.
Firmy rodzinne, które zdecydowały się pozostać ze swoim majątkiem w kraju korzystały z dostępnych instytucji prawa cywilnego, w tym handlowego, tworząc nierzadko skomplikowane struktury holdingowe, zabezpieczające pozostanie majątku w tzw. „linii krwi". Niejednokrotnie proponowane struktury były niewystarczające dla potrzeb sukcesji międzypokoleniowej, dlatego już sam fakt pojawienia się w polskim ustawodawstwie takiej formy prawnej jak fundacja rodzinna należy oceniać bardzo dobrze.
Podstawowym celem fundacji rodzinnej będzie akumulacja rodzinnego kapitału w ramach jednego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta