Kupując za granicą aromaty spożywcze pamiętaj o akcyzie
Nawet gdy dla alkoholu etylowego zawartego w danym wyrobie istnieje możliwość zastosowania zwolnienia z akcyzy, nie zwalania to podatników z konieczności dopełnienia wielu formalności.
Polscy podatnicy nabywający wewnątrzwspólnotowo aromaty dodawane do artykułów spożywczych nierzadko zapominają o wymogach akcyzowych związanych z tego typu transakcjami.
Dane towary mogą stać się wyrobami akcyzowymi z uwagi na ich klasyfikację do odpowiedniego kodu CN, ze względu na swoje przeznaczenie lub z powodu zawartości alkoholu etylowego. W poz. 43 załącznika nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym znalazł się – bez względu na kod CN wyrobu zawierającego alkohol etylowy – alkohol etylowy zawarty w wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2 proc objętości.
W przypadku aromatów spożywczych, a więc olejków eterycznych, mieszanin substancji zapachowych używanych do wytwarzania artykułów spożywczych zaliczenie ich do kategorii wyrobów akcyzowych może być efektem zawartością alkoholu w ich składzie. Powstanie ewentualnych obowiązków w podatku akcyzowym dla wyrobów zawierających alkohol etylowy uzależnione zostało od mocy objętościowej alkoholu etylowego. Jeżeli nie przekracza ona 1,2 proc obj., w danym wyrobie, to wyrób ten nie stanowi wyrobu akcyzowego (chyba że dany wyrób jest uznawany za akcyzowy z uwagi na swój kod CN lub przeznaczenie). Natomiast gdy zawartość alkoholu przekracza 1,2 proc obj., wyrób taki podlega regulacjom ustawy o podatku akcyzowym....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta