Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec z lockdownem w betonowym bloku

26 lipca 2021 | Ekonomia i rynek | Aneta Gawrońska
źródło: Rzeczpospolita

Koronawirus nasilił trend kupna i wynajmu nieruchomości na przedmieściach, które kuszą niższymi cenami. Ucieczkom z bloków sprzyja praca zdalna. Po pandemii będzie fala powrotów?

 

Pandemia wypycha ludzi z dużych miast Niemiec na przedmieścia – wynika z badania instytutu Ifo i portalu Immowelt. 13 proc. respondentów z miast powyżej 500 tys. mieszkańców planuje wyjazd w ciągu roku. 46 proc. ankietowanych, którzy myślą o krótkoterminowej przeprowadzce, mówi, że na decyzję wpłynęła pandemia. Trend jest widoczny także w innych światowych aglomeracjach. Nie ominął Polski.

Patrycja, branża PR, Warszawa: – W marcu uznałam, że w bloku z dziećmi nie wytrzymamy ani jednego lockdownu więcej. Kupiliśmy siedlisko pod Sokołowem. Nigdy wcześniej nie myśleliśmy o drugim domu, a teraz nie wyobrażam sobie nie mieć planu B na kolejne zamknięcia – opowiada.

Nad morze zaraz po wybuchu pandemii przeniosła się Agnieszka z branży medialnej: – To był mój pomysł na emeryturę. Pandemia tylko przyspieszyła decyzję – mówi. – Moja firma pytała ostatnio, kto chce wracać do biura. Bez żalu oddałam biurko przy oknie.

Inni, tzw. cyfrowi nomadzi czy półturyści, stawiają na podróże. Miesiąc tu, miesiąc tam. – Kilka tygodni mieszkałam np. w Trójmieście – opowiada Ala, też z mediów. – Wynajęłam mieszkanie za śmieszne pieniądze. Długo stało puste, bo odpłynęli zagraniczni turyści, którzy się w nim zatrzymywali.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12022

Wydanie: 12022

Spis treści

Reklama

Zamów abonament