Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czynność pomocnicza, czyli jaka

26 lipca 2021 | Podatki i księgowość | Aleksandra Tarka

Pomocnicze transakcje finansowe w rozumieniu VAT to te, które nie są wykonywane jako element podstawowej działalności podatnika i nie stanowią jej bezpośredniego, stałego oraz koniecznego rozszerzenia. Ich liczba i wartość są bez znaczenia.

 

Rozliczanie VAT nigdy nie należało do najłatwiejszych, a częste zmiany przepisów jeszcze bardziej je komplikują. W wielu przypadkach przepisy nie definiują pojęć, od których zależy skorzystanie ze specjalnej procedury czy preferencji. Jednym z nich są tzw. pomocnicze transakcje finansowe. Jak je rozumieć – wyjaśnił niedawno Naczelny Sąd Administracyjny w prawomocnym wyroku z 27 kwietnia 2021 r. (I FSK 737/18).

Niewielki procentowy udział

Sprawa dotyczyła spółki z branży hotelarskiej. Z wniosku o interpretację wynikało, że spółka świadczy głównie usługi związane z zakwaterowaniem, gastronomiczne oraz odnowy biologicznej – tzw. SPA. Usługi te świadczone są w obiekcie hotelowym, który spółka wynajmuje. Dodatkowo firma przystępuje do długu kredytowego innej spółki i poręczyła kredyt gotówkowy zaciągnięty przez wspólnika.

Spółka podkreślała jednak, że nie prowadzi żadnych czynności mających na celu rozwijanie lub reklamowanie dodatkowych usług. Ponadto, wartość usług podstawowych w 2016 r. wyniosła 98 proc. osiągniętego przychodu, a z usług przystąpienia do długu i poręczenia zaledwie 2,47 proc. Podatniczka zapewniła, że usługi przystąpienia do długu i poręczenia pojawiają się poza zasadniczą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12022

Wydanie: 12022

Spis treści

Reklama

Zamów abonament