Inwestorzy w czasach kryzysu wolą duże miasta
W roku pandemii na polskiej mapie inwestycji w centra usług biznesowych wzrósł udział trzech największych ośrodków, na czele z Warszawą.
Ponad 51 proc. nowych centrów usług otwartych w Polsce od początku 2020 r. do końca I kwartału 2021 r. powstało w trzech głównych ośrodkach tego sektora: w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu – wynika z tegorocznego raportu Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL). Te trzy miasta są zaliczane przez ABSL do tzw. Tier 1, czyli pierwszej ligi pod względem wielkości zatrudnienia w sektorze usług biznesowych i pod względem jego dojrzałości. To tam zagraniczne firmy zaczynały rozwijać w Polsce centra usług. Wprawdzie do lokalizacji chętnie wybieranych przez inwestorów z tej branży niedługo potem dołączyła czwórka określana jako Tier 2 (Trójmiasto, Poznań, Łódź i Katowice z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią), a potem kolejne ośrodki zaliczane do Tier 3 i 4, jednak przewaga pierwszej trójki utrzymuje się do dziś. Wzmacniają ją dynamiczne inwestycje w nowoczesne biurowce a teraz, dodatkowo, pandemia.
Biurowa przewaga
– W czasach kryzysu inwestorzy preferują raczej większe ośrodki – tłumaczą eksperci ABSL. Potwierdza to Sebastian Bedekier, partner i dyrektor regionalny firmy Colliers w Poznaniu. – Wchodzące do Polski firmy z branży globalnych usług biznesowych (GBS) poszukują powierzchni biurowej głównie w centrach największych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta