Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestorzy w czasach kryzysu wolą duże miasta

26 lipca 2021 | Życie Regionów | Aleksandra Ptak-Iglewska
, Anita Błaszczak
Dla firm z sektora usług biznesowych kluczowa jest dostępność dobrze wykształconych pracowników
źródło: materiały prasowe
Dla firm z sektora usług biznesowych kluczowa jest dostępność dobrze wykształconych pracowników

W roku pandemii na polskiej mapie inwestycji w centra usług biznesowych wzrósł udział trzech największych ośrodków, na czele z Warszawą.

Ponad 51 proc. nowych centrów usług otwartych w Polsce od początku 2020 r. do końca I kwartału 2021 r. powstało w trzech głównych ośrodkach tego sektora: w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu – wynika z tegorocznego raportu Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL). Te trzy miasta są zaliczane przez ABSL do tzw. Tier 1, czyli pierwszej ligi pod względem wielkości zatrudnienia w sektorze usług biznesowych i pod względem jego dojrzałości. To tam zagraniczne firmy zaczynały rozwijać w Polsce centra usług. Wprawdzie do lokalizacji chętnie wybieranych przez inwestorów z tej branży niedługo potem dołączyła czwórka określana jako Tier 2 (Trójmiasto, Poznań, Łódź i Katowice z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią), a potem kolejne ośrodki zaliczane do Tier 3 i 4, jednak przewaga pierwszej trójki utrzymuje się do dziś. Wzmacniają ją dynamiczne inwestycje w nowoczesne biurowce a teraz, dodatkowo, pandemia.

Biurowa przewaga

– W czasach kryzysu inwestorzy preferują raczej większe ośrodki – tłumaczą eksperci ABSL. Potwierdza to Sebastian Bedekier, partner i dyrektor regionalny firmy Colliers w Poznaniu. – Wchodzące do Polski firmy z branży globalnych usług biznesowych (GBS) poszukują powierzchni biurowej głównie w centrach największych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12022

Wydanie: 12022

Spis treści

Reklama

Zamów abonament