Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczanie niezwróconych palet nie zawsze jest oczywiste

26 lipca 2021 | Podatki i księgowość | Krzysztof Gołąbek

Określenie w umowie sankcji za brak zwrotu opakowań przez nabywcę towarów wydaje się być dobrym rozwiązaniem dla podatników. Taki zapis rozwiewa bowiem wiele wątpliwości w zakresie poprawności rozliczeń z fiskusem.

Transport produktów powoduje konieczność korzystania z opakowań w celu dokonania dostawy bez uszczerbku dla tych towarów. W aktualnej praktyce wiąże się to najczęściej z korzystaniem z palet typu EURO, które traktowane są jako opakowania również w rozumieniu ustawy o VAT.

Pobranie kaucji...

Zasadą jest, że podstawa opodatkowania obejmuje koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy. Zgodnie zaś z art. 29a ust. 11 ustawy o VAT do podstawy opodatkowania nie wlicza się wartości opakowania, jeżeli podatnik dokonał dostawy towaru w opakowaniu zwrotnym, pobierając kaucję za to opakowanie lub określając taką kaucję w umowie dotyczącej dostawy towaru. Natomiast wg art. 29a ust. 12 ustawy o VAT w przypadku niezwrócenia przez nabywcę opakowania, podstawę opodatkowania podwyższa się o wartość tego opakowania:

- w dniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12022

Wydanie: 12022

Spis treści

Reklama

Zamów abonament