Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rynek pracy staje się coraz bardziej zielony. Czas na nowe zawody

26 lipca 2021 | Ekonomia i rynek | Anna Cieślak-Wróblewska
W zielonej gospodarce powstaną tysiące nowych miejsc pracy i wiele nowych specjalizacji
źródło: materiały prasowe
W zielonej gospodarce powstaną tysiące nowych miejsc pracy i wiele nowych specjalizacji

Widoczny już wzrost zapotrzebowania na specjalistów od odnawialnych źródeł energii, na ekofinansistów, a także na menedżerów zarządzających zmianą to dopiero zapowiedź nadchodzącej zielonej transformacji w gospodarce.

 

Zielona transformacja jest nieunikniona i coraz mocniej będzie wpływać na rynek pracy. – Zmiany zaczęły być zauważalne już kilka lat temu, a w ostatnim czasie ich dynamika przyspiesza – zaznacza Paweł Żywiec, menedżer w firmie rekrutacyjnej HRK. –Zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru ochrony środowiska jest coraz większe – potwierdza Karolina Grula, ekspert rynku pracy w ManpowerGroup.

Energetyka na czele

Nadchodzące zmiany widać chociażby z perspektywy rynku budowlanego i energetycznego, gdzie zwiększa się liczba inwestycji na rzecz obniżenia emisji CO2, zarówno poprzez modernizację elektrowni konwencjonalnych, jak i przede wszystkim przez budowę farm wiatrowych i rozwój fotowoltaiki.

– Pociąga to za sobą większe zapotrzebowanie na pracowników z kompetencjami projektowania, budowy oraz naprawy i utrzymania farm na lądzie, a także specjalistów potrzebnych przy zapowiadanych inwestycjach w morską energetykę wiatrową. Dla projektantów, techników i inżynierów ze specjalizacją w ekoelektryce na pewno w najbliższych latach nie zabraknie miejsc pracy – twierdzi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12022

Wydanie: 12022

Spis treści

Reklama

Zamów abonament