Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zmiany klimatu: Polska nie jest bezpieczną wyspą

26 lipca 2021 | Życie Regionów | Piotr Skwirowski
Gwałtowne burze i ulewy doprowadziły niedawno m.in. do zalania Krakowa
autor zdjęcia: Beata Zawrzel
źródło: NURPHOTO VIA GETTY IMAGES
Gwałtowne burze i ulewy doprowadziły niedawno m.in. do zalania Krakowa

Choć najbardziej boimy się o zdrowie, coraz większy niepokój budzą w nas gwałtowne zjawiska pogodowe. Mocniej obawiają się ich mieszkańcy wsi i małych miejscowości.

Klimatolodzy nie mają wątpliwości: globalne ocieplenie będzie oznaczać rosnącą liczbę gwałtownych zjawisk pogodowych i katastrof naturalnych, suszy, powodzi, huraganów.

Kosztowne klęski

Już to obserwujemy. Z raportu organizacji Christian Aid „Counting the cost 2020: a year of climate breakdown" wynika, że ekstremalne zjawiska pogodowe wynikające ze zmian klimatu kosztowały świat w 2020 r. miliardy dolarów. Raport opisuje 15 najbardziej destrukcyjnych katastrof klimatycznych. Dziesięć z nich spowodowało straty rzędu co najmniej 1,5 mld dol., w przypadku dziewięciu, szkody sięgnęły nawet 5 mld dol.

Większość tych szacunków opiera się przy tym wyłącznie na ubezpieczonych stratach – rzeczywisty koszt prawdopodobnie jest znacznie wyższy. Niektóre katastrofy uderzały szybko – jak Cyklon Amphan, który rozszalał się nad Zatoką Bengalską, powodując straty szacowane na 13 mld dol. w zaledwie kilka dni. Inne zdarzenia trwały miesiącami, jak powodzie w Chinach i Indiach, które kosztowały oba państwa odpowiednio 32 i 10 mld dol. Dwa cyklony pozatropikalne, które uderzyły w Europę, spowodowały łączne straty o wartości blisko 6 mld dol. USA boleśnie odczuły skutki rekordowego sezonu huraganów i pożarów, które spowodowały straty sięgające 60 mld dol.

Polska rzecz jasna nie jest bezpieczną wyspą. Wystarczy wspomnieć największe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12022

Wydanie: 12022

Spis treści

Reklama

Zamów abonament