Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na unijnym rynku e-aut Polska jedzie pod prąd

26 lipca 2021 | Ekonomia i rynek | Adam Woźniak
źródło: Rzeczpospolita

W rejestracjach elektrycznych samochodów wleczemy się w ogonie Europy, Niemcy w pierwszym półroczu 2021 r. sprzedały ich 60 razy więcej. Za to kilkakrotnie wyższy wzrost od średniej dla UE mamy w sprzedaży diesli.

 

Elektryfikacja motoryzacyjnego rynku w Europie jeszcze bardziej przyspieszyła. Według piątkowego raportu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA w drugim kwartale 2021 r. sprzedaż aut z napędem czysto elektrycznym (bateryjnym) podskoczyła w UE o prawie 232 proc. do 210,3 tys.

Daleko w tyle

Na najważniejszych unijnych rynkach wzrost okazał się jeszcze bardziej spektakularny: przykładowo w Niemczech sięgnął 357 proc. W rezultacie udział aut z napędem bateryjnym we wszystkich rejestracjach nowych samochodów osobowych podwoił się – z 3,5 proc. w okresie kwiecień–czerwiec 2020 r. do 7,5 proc. obecnie. Jeszcze większy odsetek w łącznej sprzedaży zgarnęły hybrydy plug-in (ładowane z gniazdka) – 8,4 proc: w Hiszpanii ich sprzedaż w drugim kwartale poszybowała o 430 proc., we Włoszech o 659 proc.

Tak duża dynamika wzrostu wychodzi naprzeciw zaproponowanej w połowie lipca przez Komisję Europejską redukcji emisji CO2 z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12022

Wydanie: 12022

Spis treści

Reklama

Zamów abonament