Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powraca wiara w państwo prawar

26 lipca 2021 | Prawo co dnia | Wojciech Tumidalski
źródło: materiały prasowe

Gdyby nie nagłośnienie sprawy przez Grzegorza Hajdarowicza, komornik, działając na rzecz CNT, mógłby zlicytować majątek spółki, w tym i „Rzeczpospolitą" – mówi prezes KCI Piotr Łysek.

Co w sytuacji spółki zmieniło orzeczenie sądu, który uchylił nakaz zamrażający sporne 5,4 mln zł?

Sąd Okręgowy w Krakowie swoim nieprawomocnym postanowieniem z 7 lipca, w którym uchylił nakaz zapłaty opiewający na nienależną kwotę, jakiej zażądało CNT, przywrócił prawidłowy porządek rzeczy. Potwierdził procesowo rzecz – jak się wydaje oczywistą – że nie można żądać dwa razy zapłaty tej samej kwoty z tego samego tytułu. Dla mnie, mimo siedmiu miesięcy czekania na ten werdykt, przywrócił on wiarę w państwo prawa.

Czy to kończy kwestię działań komornika w tym sporze?

Decyzja sądu uchyliła podstawę prawną dla ewentualnych działań komorniczych. Oczywiście, spółka CNT kontrolowana przez pana Jakubasa może nadal próbować udowadniać swe pozbawione podstaw twierdzenia, ale na dziś sprawa usiłowania przejęcia całego majątku należącego do KCI o wartości ponad 300 mln zł, by zabezpieczyć nieistniejące roszczenie na 5,4 mln, dobiega końca w tym odcinku. Nadal trwa sprawa, określmy ją jako główna, w sądzie w Katowicach. KCI udowadnia w niej bezprawność roszczenia CNT, które legło u podstaw złożenia przez CNT pozwu o wydanie nakazu zapłaty i żądania po raz drugi 5,4 mln zł, które KCI już raz wpłaciło. Nie trzeba kończyć prawa, by rozumieć, że tak nie można. W swej długoletniej praktyce biznesowej pierwszy raz spotykam się z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12022

Wydanie: 12022

Spis treści

Reklama

Zamów abonament