Właściciel lokalu sam zdecyduje jak rozliczy przychody z najmu
Kwoty z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów określanego jako „najem", chyba że stanowią składnik majątkowy mienia osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej.
Takie stanowisko zawarł Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 24 maja 2021 r. (II FPS 1/21).
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw (RMiŚP) wystąpił o podjęcie uchwały wyjaśniającej: „Czy w świetle przepisu art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT o zakwalifikowaniu przychodów z najmu składników majątkowych niezwiązanych z działalnością gospodarczą do wymienionego w tym przepisie źródła przychodów decydują kryteria przedmiotowe, czy też zamiar (decyzja) podatnika?"
Problemem interpretacyjnym jest to, co decyduje o związku danych składników majątkowych z działalnością gospodarczą, które znajdują się w posiadaniu osoby fizycznej i jednocześnie są przedmiotem umowy najmu. RMiŚP wyjaśnił, że problem tkwi w wykładni pojęcia „składnik majątku niezwiązany z działalnością gospodarczą" i tego, kto ma decydować o istnieniu związku z działalnością, tzn. czy decyduje o tym podatnik.
NSA wskazał na charakter umowy. Stwierdził, że przedmiotem opodatkowania jest czynsz uzyskiwany z tytułu najmu, który wynajmujący (najczęściej właściciel) uzyskuje za oddanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta