Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Właściciel lokalu sam zdecyduje jak rozliczy przychody z najmu

26 lipca 2021 | Podatki i księgowość | Natalia Dołowa

Kwoty z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów określanego jako „najem", chyba że stanowią składnik majątkowy mienia osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej.

Takie stanowisko zawarł Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 24 maja 2021 r. (II FPS 1/21).

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw (RMiŚP) wystąpił o podjęcie uchwały wyjaśniającej: „Czy w świetle przepisu art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT o zakwalifikowaniu przychodów z najmu składników majątkowych niezwiązanych z działalnością gospodarczą do wymienionego w tym przepisie źródła przychodów decydują kryteria przedmiotowe, czy też zamiar (decyzja) podatnika?"

Problemem interpretacyjnym jest to, co decyduje o związku danych składników majątkowych z działalnością gospodarczą, które znajdują się w posiadaniu osoby fizycznej i jednocześnie są przedmiotem umowy najmu. RMiŚP wyjaśnił, że problem tkwi w wykładni pojęcia „składnik majątku niezwiązany z działalnością gospodarczą" i tego, kto ma decydować o istnieniu związku z działalnością, tzn. czy decyduje o tym podatnik.

NSA wskazał na charakter umowy. Stwierdził, że przedmiotem opodatkowania jest czynsz uzyskiwany z tytułu najmu, który wynajmujący (najczęściej właściciel) uzyskuje za oddanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12022

Wydanie: 12022

Spis treści

Reklama

Zamów abonament