Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fałszują obrazy Tarasewicza

26 lipca 2021 | Kraj | Marek Kozubal

Na rynku antykwarycznym pojawiają się falsyfikaty obrazów prof. Leona Tarasewicza. Prokuratura poszukuje fałszerzy.

 

Falsyfikaty obrazów wstawionych na aukcje wyłapał polski artysta o białoruskich korzeniach, profesor ASP, Leon Tarasewicz. Nie miał trudności, aby je znaleźć, bo ich zdjęcia znalazły się na stronach aukcyjnych.

Jeden z nich został wystawiony w czerwcu na sprzedaż przez renomowany dom aukcyjny Desa Unicum na aukcji „Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945 r." za ok. 40 tys. zł, z kolei kilka miesięcy wcześniej falsyfikat podpisany nazwiskiem artysty został wystawiony na aukcji internetowej Mazowieckiego Domu Aukcyjnego w Warszawie.

W obydwu przypadkach artysta o podejrzeniu popełnienia przestępstwa powiadomił, poprzez swojego pełnomocnika, prokuraturę. Mecenas Marek Małecki wnioskował o zdjęcie falsyfikatów z aukcji i zabezpieczenie ich jako materiałów dowodowych. I tak się stało – informuje „Rz" mecenas. Każdy obraz zdaniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12022

Wydanie: 12022

Spis treści

Reklama

Zamów abonament