Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak dokumentować transakcje VAT-OSS i IOSS

30 sierpnia 2021 | Podatki i księgowość | Klaudia Kurzawińska-Butt Wojciech Saciuk

Podatnicy, którzy korzystają ze szczególnych procedur, wszystkie dostawy w ramach wewnątrzwspólnotowej sprzedaży na odległość, podobnie jak te dotyczące towarów importowanych, deklarują w jednym dokumencie.

 

Implementacja pakietu VAT e-commerce, czyli unijnych przepisów dotyczących VAT w zakresie handlu elektronicznego, dla wielu podatników oznacza zmiany związane z rozliczaniem tego podatku. Analizując praktyczne aspekty nowych regulacji, należy pamiętać m.in. o kwestiach związanych z prawidłowym doku-mentowaniem tych transakcji dla celów VAT, prowadzeniem odpowiednich ewidencji oraz składaniem właściwych deklaracji.

Zgodnie z założeniami pakietu VAT e-commerce, rozliczanie takich transakcji ma być prostsze w całej Unii Europejskiej. Podatnicy korzystający ze szczegól-nych procedur powinni stosować przepisy obowiązujące jedynie w kraju identyfikacji. Co więcej, podatnicy zarejestrowani do OSS/IOSS prowadzą elektroniczne ewidencje i elektronicznie składają deklaracje. Wszystkie transakcje wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO) są deklarowane w jednej deklaracji, podobnie jak wszystkie transakcje sprzedaży na odległość towarów importowanych (SOTI). Zadaniem organu podatkowego kraju identyfikacji jest rozdysponowanie odpowiednich kwot VAT do krajów konsumpcji.

W artykule przedstawiamy wybrane kwestie związane z fakturowaniem, stosowaniem kas fiskalnych oraz prowadzeniem ewidencji i deklaracji w zakresie transakcji realizowanych w procedurach VAT-OSS i IOSS.

Fakturowanie

Jak wspomniano powyżej i jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12052

Wydanie: 12052

Spis treści
Zamów abonament