Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego podatek przychodowy nie jest dobrym pomysłem?

30 sierpnia 2021 | Ekonomia i rynek | Michał Borowski

Zalety podatku przychodowego są tylko pozorne, zaś wady mogą znacznie osłabić gospodarkę. Również zarządzanie wpływami podatkowymi może być utrudnione.

 

Raz na jakiś czas pojawiają się opinie o podatku przychodowym jako cudownym rozwiązaniu wszystkich problemów z podatkiem dochodowym od osób prawnych. Co więcej trend „uprzychodowiania" CIT da się również zauważyć w nowelizacjach ustaw podatkowych ostatnich lat, jak i w propozycjach pakietu Polskiego Ładu.

Idea podatku przychodowego na pierwszy rzut oka może wydawać się atrakcyjna. Podstawę opodatkowania stanowiłyby po prostu przychody podatnika, podatek w teorii byłby też trudniejszy do obejścia (nie ma dyskusji o kosztach).

Na papierze idea wygląda jak rozwiązanie wszystkich problemów, niestety, w praktyce jest to rozwiązanie całkowicie nietrafione. Podatek przychodowy jest po prostu groźny dla gospodarki – i to z kilku powodów.

Zanim jednak zaczniemy analizować powody czysto gospodarcze, warto zadać sobie pytanie – dlaczego cały świat wolnej gospodarki, dostrzegając problemy podatku dochodowego, od kilkudziesięciu lat stara się go modyfikować, zamiast wprowadzić podatek przychodowy i jednym ruchem naprawić wszystkie problemy? Moim zdaniem dlatego, że to rozwiązanie po prostu nie działa.

Nieważna rentowność

Osoby przedstawiające określone teorie podatkowe muszą wiedzieć, że poszczególne branże charakteryzują się różnym poziomem rentowności. Poziom ten nie wynika z „optymalizacji", lecz ze specyfiki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12052

Wydanie: 12052

Spis treści
Zamów abonament