Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dochody z kryptowalut są obciążone 19-proc. stawką CIT

30 sierpnia 2021 | Podatki i księgowość | Magdalena Olszewska Marta Olewińska

Po spadku jest hossa, wzrost powoduje zysk, zysk oznacza podatek. Oczekiwania co do wirtualnych walut są realne, ich opodatkowanie również.

 

Okres pandemii zachęcił wielu przedsiębiorców do inwestycji w waluty wirtualne. Choć widać znaczne załamanie na giełdzie kryptowalut, wielu prognozuje, że notowania bitcoina znów poszybują w górę. Dla tych więc, którzy zainwestowali na spadku, za chwilę może to oznaczać ogromne zyski. Należy jednak pamiętać, że co do zasady zysk wiąże się z obowiązkiem podatkowym.

Obecnie jest już jasne, że podatek od kryptowalut wynosi 19 proc. podstawy opodatkowania, czyli 19 proc. przychodu po odjęciu od niego kosztów jego uzyskania. Obrót walutą wirtualną jest natomiast zwolniony z VAT. Reguły opodatkowania transakcji kryptowalutami nie były jednak zawsze tak klarowne. W interpretacjach organów podatkowych przez lata trwała burzliwa dyskusja na ten temat. Próbowano dopasować charakter transakcji kryptowalutowych do regulacji obowiązujących ustaw. Szkopuł w tym, że przed 1 stycznia 2019 r. żadna ustawa podatkowa nie odnosiła się do waluty wirtualnej bezpośrednio.

Ewolucja poglądów

Oficjalne rozważania organów podatkowych na temat opodatkowania kryptowalut można było obserwować od 2011 r. W tym roku pojawiły się bowiem pierwsze interpretacje indywidualne Ministerstwa Finansów, których przedmiotem była, przede wszystkim, klasyfikacja dochodów z kryptowalut do źródła przychodów oraz objęcie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12052

Wydanie: 12052

Spis treści
Zamów abonament