Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zdążyć przed wtorkiem

30 sierpnia 2021 | Świat | Piotr Jendroszczyk
Uzbrojone patrole talibów zastąpiły Amerykanów na ulicach Kabulu
autor zdjęcia: Aamir Qureshi
źródło: AFP
Uzbrojone patrole talibów zastąpiły Amerykanów na ulicach Kabulu

Na lotnisku w Kabulu trwają przygotowania do ewakuacji ostatnich 5 tys. cywilów. Amerykanie wywożą już swój sprzęt wojskowy oraz żołnierzy.

Pozostały już tylko godziny do zakończenia ewakuacji z lotniska w Kabulu. Jest to najbardziej niebezpieczna faza całej operacji. Amerykanie liczą się z kolejnym atakiem w okolicach lotniska, gdzie wciąż koczują tysiące ludzi.

Zgodnie z sobotnią oceną amerykańskich służb wywiadowczych z kolejnym atakiem samobójczym ISIS należy się liczyć w następnych 24–36 godzinach. W kontekście tych informacji prezydent Biden zapowiedział, że piątkowy atak z użyciem drona na bojowników ISIS-Ch (Państwo Islamskie Prowincji Chorasan) „nie będzie ostatni". Jak twierdzi Pentagon, zginęło w nim dwóch przywódców ISIS-Ch. Amerykanie nie podają ich nazwisk, co skłania wielu komentatorów do opinii, że był to atak wyłącznie o charakterze odwetowym na dość przypadkowych bojowników, którzy mogli nie być organizatorami czwartkowego zamachu samobójczego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12052

Wydanie: 12052

Spis treści
Zamów abonament