Czy usługi IT podlegają limitowaniu
Do niedawna organy i sądy administracyjne powszechnie przyjmowały, że techniczne wsparcie informatyczne usługobiorcy nie ma cech żadnej usługi objętej limitem kosztów. Taką interpretację przepisów zakwestionował jednak WSA w Krakowie.
Zgodnie z art. 15e ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT koszty usług doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze, poniesione bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów powiązanych są objęte limitowaniem zaliczania do kosztów uzyskania przychodów. Usługi IT nie są wprost wymienione w tym przepisie, a zaś dotychczasowa praktyka interpretacyjna wskazywała, iż usługi informatyczne o charakterze technicznym nie są świadczeniami o podobnym charakterze do wyżej wymienionych. Taką interpretację przepisów zastosowano m.in. w interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 27 listopada 2019 r. (0111-KDIB1-1.4010.386. 2019.2.2019.ŚS), w której wskazano m.in. usługi:
- konfiguracji i utrzymania technicznego serwerów, usługi dostępu do systemów komunikacji, tj. wewnętrznych systemów komunikacji,
- utrzymania oprogramowania czy też
- wsparcia aplikacji
– jako nieznajdujące się w katalogu usług wymienionych w art. 15e ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.
Ani doradcze, ani zarządcze
W korzystnych dla podatników interpretacjach zwracano przede wszystkim uwagę na techniczny charakter usług IT, który daleki jest od usług doradczych czy zarządczych. Jak potwierdzono w interpretacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta