Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy usługi IT podlegają limitowaniu

30 sierpnia 2021 | Podatki i księgowość | Paweł Janiak

Do niedawna organy i sądy administracyjne powszechnie przyjmowały, że techniczne wsparcie informatyczne usługobiorcy nie ma cech żadnej usługi objętej limitem kosztów. Taką interpretację przepisów zakwestionował jednak WSA w Krakowie.

Zgodnie z art. 15e ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT koszty usług doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze, poniesione bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów powiązanych są objęte limitowaniem zaliczania do kosztów uzyskania przychodów. Usługi IT nie są wprost wymienione w tym przepisie, a zaś dotychczasowa praktyka interpretacyjna wskazywała, iż usługi informatyczne o charakterze technicznym nie są świadczeniami o podobnym charakterze do wyżej wymienionych. Taką interpretację przepisów zastosowano m.in. w interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 27 listopada 2019 r. (0111-KDIB1-1.4010.386. 2019.2.2019.ŚS), w której wskazano m.in. usługi:

- konfiguracji i utrzymania technicznego serwerów, usługi dostępu do systemów komunikacji, tj. wewnętrznych systemów komunikacji,

- utrzymania oprogramowania czy też

- wsparcia aplikacji

– jako nieznajdujące się w katalogu usług wymienionych w art. 15e ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.

Ani doradcze, ani zarządcze

W korzystnych dla podatników interpretacjach zwracano przede wszystkim uwagę na techniczny charakter usług IT, który daleki jest od usług doradczych czy zarządczych. Jak potwierdzono w interpretacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12052

Wydanie: 12052

Spis treści
Zamów abonament