Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Problemy z e-kasą musi rozwiązać podatnik

30 sierpnia 2021 | Podatki i księgowość | Aleksandra Tarka

Przeszkody techniczne w pozyskiwaniu informacji dotyczących przeprowadzonych transakcji nie mogą mieć wpływu na prawidłowe określenie zobowiązania podatkowego.

Minister finansów 12 sierpnia 2021 r. wydał dodatkowe objaśnienia podatkowe dotyczące tzw. kas wirtualnych. Pełna treść objaśnień do ulgi na zakup kas wirtualnych dostępna jest na oficjalnej stronie internetowej MF w zakładce aktualności.

Przypomnijmy, że kasa wirtualna to aplikacja instalowana na tablecie, smartfonie lub laptopie. Nie jest to urządzenie, ale oprogramowanie, na którym jest zainstalowana.

Objaśnienia dotyczą konkretnie ulgi na ich zakup, m.in. zasad, sposobu rozliczania ulgi, jej zwrotu oraz ewidencjonowania płatności za pośrednictwem poczty, banku lub SKOK. Są uzupełnieniem wcześniejszych objaśnień z 11 lipca 2019 r.

Resort zapewnia, że dzięki temu realizacja ulgi stanie się prostsza, a podatnicy zyskają pewność w zakresie ewidencjonowania na kasie rejestrującej sprzedaży, za którą płatność nastąpiła za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. O objaśnienia wnioskowali nie tylko sami przedsiębiorcy, ale także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

W najnowszych objaśnieniach MF odniósł się m.in. do dwóch rozporządzeń, które weszły w życie 1 czerwca 2020 r. i wprowadzają możliwość ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych przy pomocy kas wirtualnych przez wybrane grupy podatników....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12052

Wydanie: 12052

Spis treści
Zamów abonament