Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ryczałt w trakcie roku nie dla wszystkich

30 sierpnia 2021 | Podatki i księgowość | Monika Pogroszewska

Podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą może wybrać rozliczenie ryczałtowe, jeśli jego żona prowadzi biznes w tym samym zakresie i płaci PIT liniowy. Ale są inne ograniczenia.

 

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to sposób opodatkowania, który od 2021 r. stał się dostępny dla szerokiego grona przedsiębiorców. To efekt kilku zmian, m.in. podwyższenia progu przychodów z 250 tys. euro do 2 mln euro. Prawo do rozliczenia w tej formie zyskało wiele profesji dotychczas wykluczonych z tej formy, np. psycholog, fizjoterapeuta, architekt, inżynier budownictwa, księgowy oraz adwokat, notariusz, radca prawny i doradca podatkowy. Nadal jednak pozostały inne ograniczenia, w tym w zakresie przechodzenia na ryczałt w trakcie roku podatkowego. Jedno z nich odnosi się do małżonków, którzy chcieliby, nie czekając do kolejnego roku, zmienić formę opodatkowania na ryczałt. Nie można też przejść na ryczałt i świadczyć dla dotychczasowego pracodawcy usług, które byłyby podobne do pracy wykonywanej na etacie.

Wyłączenia w ustawie

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił w interpretacji z 9 sierpnia 2021 r. (0112-KDIL2-2.4011.466. 2021.1.MM) jak ustalić, czy osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej ma prawo do ryczałtu....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12052

Wydanie: 12052

Spis treści
Zamów abonament