Efekt cyfrowej rewolucji: powstaną nowe zawody
Do 2025 r. aż połowa pracowników będzie musiała nabyć dodatkowe lub nowe kompetencje. Część istniejących dziś profesji zniknie zupełnie.
Ponad 60 proc. osób będących obecnie dziećmi w przyszłości będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie powstały, a 47 proc. obecnych profesji zniknie z rynku pracy w następnych dwudziestu latach – podaje Polski Instytut Ekonomiczny, powołując się na dane Future of Humanity Institute uniwersytetu oksfordzkiego.
Jaka praca...
Najbliższe lata będą bez wątpienia okresem głębokich zmian. Do 2025 r. około 50 proc. pracowników będzie musiało nabyć dodatkowe kwalifikacje wskutek robotyzacji i cyfryzacji firm oraz zmian wynikających z procesów globalizacji – takie wnioski płyną z raportu Światowego Forum Ekonomicznego.
W jakich konkretnie zawodach widać rosnący popyt na pracowników? Zawody te są różne, ale mają wspólny mianownik: nowe technologie. Mowa tu między innymi o analitykach danych, ekspertach od sztucznej inteligencji, cyfrowego marketingu, automatyzacji procesów, bezpieczeństwa informacji, o twórcach oprogramowania i aplikacji oraz o specjalistach od internetu rzeczy.
Ze wspomnianego już raportu Światowego Forum Ekonomicznego wynika, że mimo pandemicznych zawirowań zdecydowana większość pracodawców już dostrzega wartość inwestycji w kapitał ludzki. Średnio 66 proc. ankietowanych spodziewa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta