MF objaśnia zasady stosowania ulgi abolicyjnej
Opublikowane na stronie resortu pismo w niewielkim zakresie odnosi się do nowych regulacji, które obowiązują od początku br., a jego znaczną część zajmują informacje dobrze już znane podatnikom.
Do końca 2020 r. ulga abolicyjna miała niebagatelne znaczenie dla osób pracujących poza granicami kraju. Możliwość jej zastosowania nierzadko warunkowała „opłacalność" pracy za granicą dla polskich rezydentów podatkowych uzyskujących dochody w państwach, dla których właściwą metodą zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu jest metoda proporcjonalnego odliczenia. Wraz ze zmianami wprowadzonymi od 1 stycznia 2021 r. w art. 27g ustawy o PIT, polski ustawodawca znacznie ograniczył możliwość korzystania z ulgi abolicyjnej i tym samym postawił wielu podatników przed koniecznością zmiany dotychczasowego sposobu pozyskiwania dochodów na utrzymanie rodziny.
Metoda proporcjonalnego odliczenia
Możliwość skorzystania z ulgi abolicyjnej została uwarunkowana m.in. tym, aby dochód uzyskiwany przez podatnika podlegał opodatkowaniu zgodnie z tzw. metodą proporcjonalnego odliczenia. W takim przypadku, bez względu na to czy podatnik w danym roku osiąga dochód wyłącznie z pracy za granicą, czy ma także inne dochody podlegające opodatkowaniu w kraju, musi złożyć zeznanie podatkowe w Polsce. Jednocześnie, od należnego w Polsce podatku ma możliwość odliczenia podatku zapłaconego w obcym państwie, jednak tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w tym państwie.
Przyczyna zmian
Jak już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta