Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak korzyści kosztem innego podmiotu nie oznacza braku przychodu

30 sierpnia 2021 | Podatki i księgowość | Karolina Sak-Karwacka

Otrzymanie nieodpłatnego poręczenia od podmiotu powiązanego jest transakcją kontrolowaną wymagająca udokumentowania i uwzględnienia w oświadczeniu o rynkowości cen. Oświadczenie nie może jednak zostać podpisane, jeśli podatnik nie rozpozna rynkowego przychodu z tego tytułu. Wartość takiego świadczenia nie może wynieść zero zł.

 

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji wydanej 18 czerwca 2021 r. (0111-KDIB2-1.4010.151.2020.1.AR).

Wnioskodawca działa w grupie podmiotów powiązanych w sektorze budowlanym i inwestycyjnym. Jako spółka celowa, odpowiadał w 2019 r. za prowadzenie inwestycji polegającej na budowie nowoczesnego centrum składającego się z przestrzeni hotelowej, biurowej, konferencyjnej oraz handlowej.

Prowadzona przez spółkę inwestycja wymagała znaczącego finansowania zewnętrznego przekraczającego wielokrotnie majątek spółki. Dlatego została sfinansowana m.in. kredytem bankowym udzielonym przez BGK, pożyczką z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, funduszami otrzymanymi od podmiotów powiązanych oraz ze środków własnych. Ponieważ instytucje finansujące żądały zabezpieczenia dla zaciąganych zobowiązań, spółka otrzymała wymagane poręczenia (gwarancje) od wspólników. Poręczenia zostały udzielone spółce nieodpłatnie, a ich wartość (suma gwarancyjna) przekraczała próg dokumentacyjny dla transakcji finansowych.

Zdaniem wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym nieodpłatne poręczenie spełnia definicję transakcji kontrolowanej i skutkuje obowiązkami sprawozdawczymi (dokumentacja cen transferowych, oświadczenie o rynkowości cen). Spółka stała na stanowisku, że w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12052

Wydanie: 12052

Spis treści
Zamów abonament