Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wykup samochodu z leasingu i co dalej

30 sierpnia 2021 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Przedsiębiorca, który wykupuje auto od firmy leasingowej i wprowadza je do środków trwałych swojej firmy, musi rozliczyć tę transakcję z fiskusem. Podatki zapłaci także później, tzn. gdy po jakimś czasie zechce sprzedać auto.

- Przedsiębiorca jednoosobowy, podatnik VAT, prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów ma samochód osobowy w leasingu operacyjnym. Ostatnią ratę za samochód zapłaci w listopadzie. Chce wykupić samochód do firmy (cena wykupu to ok. 1000 zł + VAT, chociaż oczywiście wartość rynkowa samochodu jest dużo wyższa). Samochód będzie wykorzystywany do działalności mieszanej, tak jak do tej pory, tzn. będzie wykorzystywany do działalności gospodarczej opodatkowanej VAT i do osobistych potrzeb przedsiębiorcy. Czy będzie mógł amortyzować auto? Czy wtedy wartość początkowa to będzie 1000 zł? Jakie kwoty będzie mógł odliczać miesięcznie, przy założeniu, że zwykle w miesiącu tankuje średnio dwa razy (razem 450 zł + VAT) i płaci raz w roku za OC + AC ok. 3000 zł. Czy będzie musiał prowadzić jakieś ewidencje, np. przebiegu? Załóżmy, że przedsiębiorca sprzeda samochód po dwóch latach (pod koniec 2023 roku) za 40 tys. zł brutto. Jak się będą przedstawiać kwestie podatku od tej późniejszej sprzedaży? Ile trzeba będzie zapłacić PIT i VAT? - pyta czytelnik.

Wykup samochodu osobowego z leasingu operacyjnego traktowany jest jako odrębna od leasingu operacyjnego (czyli usługi leasingu) czynność, tj. dostawa towaru.

Z przedstawionego stanu fatycznego wynika, że wykupiony z leasingu samochód osobowy będzie wykorzystywany do prowadzenia przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12052

Wydanie: 12052

Spis treści
Zamów abonament