Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co warto wiedzieć o rekrutacji, by nie dać się zaskoczyć

30 sierpnia 2021 | Ekonomia i rynek | Anna Cieślak-Wróblewska
źródło: Rzeczpospolita

W dobie pandemii pracodawcy szukają zmotywowanych kandydatów, czyli takich, którzy chcą zostać w firmie na dłużej i wiedzą, dlaczego mają taki plan. Jakie są plusy i minusy szczerości i radykalizmu, jakie pytania muszą paść?

 

Podczas rekrutacji często pojawiają się tzw. pytanie miękkie, które nie dotyczą wprost wykształcenia, umiejętności ani przebiegu kariery zawodowej. Pozwalają pracodawcom lepiej poznać i zrozumieć kandydata, a także ocenić, czy jest otwarty na dalsze kształcenie w określonym kierunku i podjęcie długofalowej współpracy. Zdarza się jednak, że brak przygotowania do odpowiedzi nawet na proste wydawałoby się kwestie może pogrążyć kandydata.

Dla tych bez wprawy

Jakie to pytania? – Jedno z kluczowych, które pojawia się niemalże podczas każdej rozmowy, to „dlaczego pan/pani postanowił/a wziąć udział w tej rekrutacji?" – uważa Agnieszka Gajewska, lider specjalizacji Financial Services w Hays Poland.

Doświadczeni kandydaci nie mają problemu z odpowiedzią, jednak dla młodych osób może być ono nieco zaskakujące, bo co innego może być celem udziału w rekrutacji niż próba znalezienia pracy?

– To pytanie ma sprawdzić motywację kandydata do podjęcia pracy w danej firmie, na określonym stanowisku. Pracodawca weryfikuje w ten sposób również to, na ile świadomie kandydat bierze udział w rekrutacji. Dlatego warto konkretnie odpowiedzieć, dlaczego zainteresowała nas właśnie ta oferta,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12052

Wydanie: 12052

Spis treści
Zamów abonament