Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ulga może nie wystarczyć, by zachęcić rodaków do powrotu

30 sierpnia 2021 | Prawo co dnia | Monika Pogroszewska

Problemy z ustalaniem kraju rezydencji podatkowej utrudnią decyzję o zamieszkaniu w Polsce.

 

Projekt zmian podatkowych Polski Ład zawiera propozycje zachęt dla Polaków mieszkających na stałe za granicą. Już od 2022 r. ma obowiązywać ulga na powrót.

– To próba zachęcenia podatników, którzy zmienili rezydencję podatkową na zagraniczną, do ponownego rozliczania się z podatku dochodowego w Polsce. Z projektu ustawy wynika, że możliwość zastosowania ulgi będzie uzależniona m.in. od udokumentowania certyfikatem rezydencji podatkowej zamieszkiwania za granicą przez ostatnie (minimum) trzy lata, co w efekcie może ograniczać dostępność ulgi dla niektórych osób wracających do kraju – mówi Rafał Kołkowski, doradca podatkowy w kancelarii CMS.

Ulga ma być odliczana od podatku przez cztery lata. Ten, kto np. przeniesie się do Polski z Wielkiej Brytanii w 2022 r., w zeznaniu PIT za 2023 r. odliczy połowę podatku należnego za 2022 r. (rok...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12052

Wydanie: 12052

Spis treści
Zamów abonament