Wyroków sędziów ID jakby nie było
Politycy okłamywali społeczeństwo – mówi Bartłomiej Starosta, sędzia Sądu Rejonowego w Sulęcinie, Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.
Polski rząd udzielił odpowiedzi Komisji Europejskiej po tym, jak 15 lipca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. TSUE zobowiązał też Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która rozpoczęła działalność na mocy zmian w ustawie o SN z 2017 r. Termin na przesłanie odpowiedzi minął 16 sierpnia. Czy odpowiedź polskiego rządu na wezwanie Komisji Europejskiej jest zadowalająca?
Moim zdaniem ma charakter konfrontacyjny. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE potwierdził to, co mówiliśmy o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego od samego początku. Stopień naruszeń prawa polskiego i europejskiego był rażący i oczywisty. Politycy okłamywali społeczeństwo, że zmiany legislacyjne są zgodne z prawem, i odnoszę wrażenie, że nawet po wyroku niewiele się zmieniło. Niestety, przypomina to zachowanie pieniaczy sądowych, którzy nie mają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta