Nie dla zakazu podwójnego opodatkowywania
W przypadku zapłaty zaległych składek przez pracodawcę u pracowników nie występuje przychód, w konsekwencji to płatnik nie jest zobowiązany do pobrania zaliczki na podatek dochodowy.
Sprawa dotyczyła interpretacji z marca 2021 r. dotyczącej wykładni ustawy o PIT w zakresie obowiązków płatnika. Fiskus nie potwierdził w niej stanowiska spółki, że zapłacone za jednego byłego pracownika, a w przyszłości może i innych zatrudnionych i byłych pracowników, zaległe składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne przypadające od nich stanowią przychód podlegający opodatkowaniu PIT.
W ocenie urzędników sfinansowanie pracodawcę składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, które zgodnie z odrębnymi przepisami powinny być opłacone ze środków ubezpieczonego, jest okolicznością, która powoduje powstanie u niego przychodu. Osoba ta uzyskuje bowiem wymierną korzyść majątkową, gdyż ktoś inny (tu pracodawca) poniósł kosztem swojego majątku wydatek, który powinien być sfinansowany majątkiem (dochodami) tej osoby. Przy czym jak tłumaczył fiskus przychód powstaje w dniu opłacenia składek przez płatnika.
Spółka zaskarżyła interpretację, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie nie zostawił suchej nitki na wykładni fiskusa.
Przypomniał, że za przychody...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta