Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rząd na celowniku szpiegów Kima

01 września 2021 | Kraj | Wiktor Ferfecki
Grupa Kimsuky łączona jest z aktywnością w Korei Północnej
autor zdjęcia: Ed Jones
źródło: AFP
Grupa Kimsuky łączona jest z aktywnością w Korei Północnej

2020 rok był rekordowy, jeśli chodzi o cyberataki na Polskę. Brali w nich udział nawet Koreańczycy z Północy.

Kimsuky, zwana też jako Velvet Chollima albo Black Banshee, to grupa cyberszpiegów, którzy zasłynęli z ataków w Korei Płd., np. na instytut badań jądrowych i ministerstwo działające na rzecz zjednoczenia półwyspu. Najczęściej przyjmuje się, że Kimsuky działa z Korei Płn., a w ostatnim czasie rozszerza działalność na kolejne kraje. Zaś w ubiegłym roku zaatakowała Polskę. Tak wynika z „Raportu o stanie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP w 2020 roku", przygotowanego przez działający w ABW Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT GOV.

Zdaniem raportu szpiedzy z Kimsuky przeprowadzili atak na polskie instytucje rządowe i podmioty współpracujące z ONZ. Mieli wysyłać wiadomości ze złośliwym oprogramowaniem do m.in. pracowników departamentów międzynarodowych, których wcześniej wytypowano na podstawie wpisów w portalach społecznościowych, specjalizujących się w kontaktach zawodowych. „Ataki miały na celu pozyskanie informacji powszechnie niedostępnych, jak również uzyskanie dostępu do skrzynek poczty elektronicznej" – pisze CSIRT GOV. Czy się powiodły, już nie wspomina.

To tylko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12054

Wydanie: 12054

Spis treści
Zamów abonament