Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W Polsce powstanie europejskie centrum chmury

01 września 2021 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk
źródło: Rzeczpospolita

Regionalny hub Gaia-X to część projektu wspieranego przez Brukselę i finansowanego przez firmy z Niemiec oraz Francji. Ma być przeciwwagą dla gigantów zza oceanu, m.in. Microsoftu i Google'a.

 

Polska ma być jednym z ważnych przyczółków w europejsko-amerykańskiej wojnie o dane. Dziś biznes, instytucje, ale i internauci na całym świecie, którzy przechowują swoje pliki w chmurze, w praktyce najczęściej gromadzą je na serwerach amerykańskich potentatów branży cloud computingu – kilka firm z USA ma bowiem w sumie 60 proc. tego rynku. Europejscy gracze to nisza.

Ale UE i wiodące firmy z Niemiec, czy Francji chcą to zmienić. Chodzi m.in. o bezpieczeństwo gromadzonych informacji, ale i gigantyczne pieniądze (wartość globalnego rynku chmurowego przekroczyła już 400 mld dol., a w Polsce w 2024 r. ma sięgnąć 3,5 mld zł). I temu ma służyć projekt Gaia-X, w którego ramach nad Wisłą uruchamiana jest właśnie nowa centrala rozwoju technologii chmury obliczeniowej – kolejny na terenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12054

Wydanie: 12054

Spis treści
Zamów abonament