Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Transformacja cyfrowa sądów szansą na uproszczenie postępowań

01 września 2021 | Sądy i Prokuratura | Maciej Troć
źródło: Shutterstock

Sama wielość systemów do obsługi spraw w różnych sądach może przytłaczać.

W Polsce cyfryzacja wymiaru sprawiedliwości ma doraźny i wycinkowy charakter. Strategiczny w procesie cyfryzacji jest Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa na lata 2019–2022. Określa podstawowe cele „rozwoju polskiej administracji publicznej przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii cyfrowych". Pozostawia dużą swobodę poszczególnym ministerstwom w prowadzeniu i planowaniu konkretnych projektów. Wysoki poziom ogólności Programu sprawia, że niemal każdy projekt informatyzacyjny może być uznany za spełniający jego cele.

Tylko niektóre dostępne

W takim stanie rzeczy cyfryzacja w sądach powszechnych oraz sądach administracyjnych odbywa się bez istotnego powiązania. W sądach powszechnych funkcjonuje Portal Informacyjny Sądów Powszechnych (PISP) prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości, który daje dostęp do informacji o czynnościach podjętych w sprawach, ostatnich dokumentach wydanych przez sąd czy o planowanych posiedzeniach. Poza tym pełnomocnicy i strony postępowań mogą z jego pomocą składać różnego rodzaju pisma i wnioski w toku postępowania (bez możliwości wnoszenia za jego pomocą pism procesowych), sędziowie sądów powszechnych mogą za jego pośrednictwem doręczać profesjonalnym pełnomocnikom pisma sądowe poprzez umieszczenie ich treści na tym portalu.

Brakuje ponadto jasnego katalogu pism dostępnych w portalu PISP. Słyszy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12054

Wydanie: 12054

Spis treści
Zamów abonament